UDK 616-
615.214.099
ISSN 2466-
COBISS.SR-
INTOKSIKACIJA LEKOVIMA – MOGUĆNOSTI I IZAZOVI U RADU LEKARA HITNE POMOĆI
Maja Plamenac
Dom zdravlja Pančevo, Služba hitne medicinske pomoći
Sažetak:
Benzodiazepini, kao jedna od najčešće (zlo)upotrebljavanih grupa lekova, imaju široku primenu u medicini i psihijtariji, a u kliničkoj praksi se koriste još od 60-
Opšte je poznata činjenica da benzodiazepini spadaju u relativno bezbednu i dobro podnošljivu grupu lekova, kod kojih postoji povećan rizik od zloupotrebe. Benzodiazepini, sami ili u kombinaciji, čine 60% svih medikamentoznih trovanja, od čega su 72,9% od ukupnih benzodiazepinskih trovanja izazvani diazepamom, a 13,3% midazolamom. U razvijenim zemljama sveta benzodiazepini predstavljaju uzrok 30-
U radu prikazujemo dva autentična slučaja namernog trovanja benzodiazepinima. Postoji velika potreba za podizanjem stručnih kompetencija lekara hitne pomoći na terenu, ali i lekara koji rade na odeljenjima urgenntog prijema, kako bi pravovremeno uspeli da prepoznaju i adekvatno zbrinu ovakve pacijente. Ni svetska a ni domaća statistika koja istražuje učestalost trovanja, a naročito trovanja benzodiazepinskim preparatima, nam ne idu na ruku, što samo naglašava potrebu da svoje znanje i iskustvo lekar mora držati na veoma visokom nivou.
Ključne reči: intoksikacija lekovima, benzodiazepini
UVOD
Benzodiazepini predstavljaju jednu od najviše propisivanih grupa lekova, a u kliničkoj praksi se koriste još od 60-
Opšte je poznata činjenica da benzodiazepini spadaju u relativno bezbednu i dobro podnošljivu grupu lekova, kod kojih postoji povećan rizik od zloupotrebe. Prilikom dugotrajne primene benzodiazepina dolazi do postepenog razvoja zavisnosti i tolerancije. Tolerancija na antikonvulzivno, sedativno i hipnotičko delovanje benzodiazepina se relativno brzo javlja, dok se na amnestičke i anksiolitičke efekte, najvjerovatnije i ne pojavljuje. Nemogućnost smanjenja doze usled hronične primene benzodiazepina pripisuje se razvoju fizičke zavisnosti, a ne razvoju tolerancije, što je značajno u kliničkoj praksi kako bi se izbegla pojava sindroma obustave [2]. Važni predstavnici ove grupe lekova su: alprazolam, bromazepam, klonazepam, diazepam, lorazepam, hlordiazepoksid.
Benzodiazepini, sami ili u kombinaciji, čine 60% svih medikamentoznih trovanja, od čega su 72,9% od ukupnih benzodiazepinskih trovanja izazvani diazepamom, a 13,3% midazolamom. Oni ni u visokim dozama ne deprimiraju respiratorni centar, ali u kombinaciji sa drugim depresorima, naročito alkoholom mogu izazvati respiratorni arest. Benzodiazepini ultrakratkog dejstva, kao midazolam, brzo razvijaju komu, dok midazolam i diazepam i u terapijskim dozama mogu izazvati respiratorni arest ako se daju brzo intravenski [3].
Prema statističkim podacima, od svih akutnih trovanja hemijskim materijama, najčešće je trovanje lekovima, između 60% i 80%. Po učestalosti i kliničkom značaju, pažnju treba obratiti na trovanje sledećim grupama lekova:
1. trovanja psihofarmacima (najbrojnija i koriste se u lečenju mentalnih poremećaja i oboljenja, posebno teških psihoza.
2. kardiovaskularnim lekovima,
3. trovanje nenarkotičkim analgeticima [5].
Prema mnogim, ranije sprovedenim, studijama, unos visokih doza benzodiazepina jedan je od najčešćih uzroka trovanja prilikom pokušaja suicida. U razvijenim zemljama sveta benzodiazepini predstavljaju uzrok 30 -
Mehanizam delovanja benzodiazepina: Benzodiazepini se vežu za receptore u mozgu, odnosno za subjedinicu GABA (gama aminobuterna kiselina)-
KLINIČKA SLIKA TROVANJA
BENZODIAZEPINIMA:
Kliničkom slikom dominiraju znaci sedacije, od somnolencije, sopora pa do kome -
Među kardiocirkulatornim poremećajima najčešći znak je tahikardija. U EKG-
Od metaboličkih smetnji najčešća je hipokaliemija. Zapaža se i hiperosmolarna koma bez ketoacidoze.
Benzodiazepini čak i u većim dozama nemaju sedativni efekat na respiratorni centar, dok u kombinaciji s drugim lekovima i/ili alkoholom mogu da izazovu depresiju centra za disanje u produženoj mozdini. Antiholineregicki efekat benzodiazepina odlikuje se tahikardijom, midrijazom i suvoćom usta.
Efekti pojedinih lekova su veoma slični, što omogućava njihovo grupisanje u sindrome (toksindrome), karakteristične za određene grupe agenasa.
Sedativno -
Antiholinergički sindrom: zažarena koža lica, povišena temperatura, suva koža, tahikardija, midrijaza, psihotične reakcije, halucinacije, retencije urina, pareza creva, nevoljni pokreti (mioklonus, horeoatetoza), konvulzije, koma. Uzročnici: lekovi iz grupe antiholinergika, brojni psihoaktivni lekovi (antiparkinsonici, ciklični antidepresivi, neuroleptici), antihistaminici, antiemetici, spazmolitici.
Holinergički sindrom: hipersalivacija, lakrimacija, mioza, bradikardija ili tahikardija, bronhijalna hipersekrecija i spazam, povraćanje, proliv, mišićna slabost i fascikulacije, kon-
Simpatomimetski sindrom: midrijaza, tahikardija, hipertenzija, psihomotorni nemir, hiperrefleksija, hiperpireksija, tremor, logoroičnost, nesanica, halucinacije, konvulzije, ubrzana peristaltika creva, vlažna koža. Prouzrokuju ga lekovi kao što su adrenalin, salbutamol, teofilin, amfetamini, efedrin.
Opijatni sindrom: poremećaj svesti, ekstremno uske zenice, depresija disanja sa respiratornom insuficijencijom, ARDS. Terapija : mere za uspostavljanje adekvatne ventilacije, specifični antidot nalokson. Izbegavati predoziranje antidota i pojavu apstinencijalnog sindroma (agitacija, povraćanje, hipertenzija, tahikardija, tremor). [4].
DIJAGNOZA INTOKSIKACIJE
U većini slučajeva dijagnoza predoziranja/trovanja se postavlja na osnovu anamnestičkih i/ili heteroanamnestičkih podataka ili posrednih dokaza (ostaci ili ambalaža otrova nađenih uz otrovanog i slično). Dobra anamneza je temelj potavljanja dijagnoze. Pri sumnji na trovanje, potrebno je što ranije znati odgovore na sledeća pitanja
• Ko je bolesnik
• Šta je uzrok predoziranja/trovanja
• Kada je došlo do predoziranja/trovanja
• Kako je unesen otrov (gutanje, udisanje…)
• Gde je došlo do predoziranja/trovanja (preko kože)
• Razlog predoziranja/trovanja
• Kakva je klinička slika
• Koje mere lečenja su preduzete (sam
pacijent, osobe koje se brinu o njemu ili neko od zdravstvenog osoblja)
• Prikupiti sve sumnjive supstance i
ambalažu [13]
Kod svih akutno intoksiciranih pacijenata i pogotovu onih bez svesti potreban je kardiopulmonalni monitoring vitalnih parametara i biohemijske analize. Obavezna je opservacija do 24h kod lakših slučajeva, dok je kod težih slučajeva neophodna hospitalizacija.
LEČENJE AKUTNE INTOKSIKACIJE I/ILI PREDOZIRANJA SUPSTANCOM
Prioriteti u lečenju predoziranih/intoksiciranih bolesnika, generalno, bez obzira na vrstu PAS su sledeći:
1. Uspostavljanje i/ili potpora vitalnih funkcija – omogućavanje adekvatne oksigenacije i cirkulacije i drugi vidovi reanimacije
2. Smanjiti apsorpciju leka ako je moguće
3. Ubrzati eliminaciju leka
4. Dati specifičan antidot, ako je dostupan
Podrška vitalnih funkcija-
Podrška vitalnih funkcija podrazumeva neodložnu primenu hitnih terapijskih mera, po utvrđenom redosledu prioriteta (vidi tabelu). Ukoliko je srčana radnja očuvana, ali je izražen poremećaj svesti i/ili hemodinamska nestabilnost, onda je dovoljno obezbediti disajni put i disanje. Nekada je neophodna i kiseonična potpora.
Reanimacija (ili resuscitacija) se sprovodi ukoliko je došlo do srčanog zastoja, po standardima kardiopulmonalne reanimacije (KPR), odnosno kardiopulmonalno-
Smanjenje apsorpcije supstance
Osnovni princip sprečavanja apsorpcije bilo koje toksične supstance, pa tako i psihoaktivnih supstanci, prema preporukama ERC (European Ressuscitation Council), se donekle razlikuju od prethodnih preporuka, a sastoje se u lavaži želuca i primeni medicinskog uglja, klizme, laksativa i emetika.
Rutinsko ispiranje želuca se NE preporučuje, jer može dovesti do niza poremećaja i komplikacija (aspiraciona pneumonija, perforacija jednjaka ili želuca, poremećaj tečnosti i elektrolita i aritmije). Osim toga, svrsishodnost ovog postupka je u direktnoj korelaciji sa vremenom zadržavanja te toksične supstance u želucu.. Vreme apsorpcije iz želuca za svaku supstancu je različito (tj. dužina zadržavanja u želucu pre nego što se apsorbuje), pa se mora poznavati to vreme (za svaku supstancu) i dobiti tačan podatak kada je došlo do ingestije te supstance, a priličnio je teško dobiti takve (precizne) podatke.
Medicinski ugalj se može primeniti SAMO kod intaktnog ili obezbeđenog disajnog puta, u prvih sat vremena nakon trovanja, i to jedino ako su u pitanju toksične supstance koje on može vezati za sebe. Medicinski ugalj NE vezuje sledeće supstance: litijum, gvožđe, soli, kiseline, organske rastvore, teške metale i toksične alkohole, kao što su etanol, etilen glikol (antifriz) ili metanol (tečnost za vetrobranska stakla), pa njegova primena nema efekta u slučaju trovanja ovim supstancama.
Primena klizme (polietilen glikol) može se vršiti SAMO ukoliko su unete toksične supstance sa dužim dejstvom ili lekovi koji oblažu sluzokožu creva, kada je prošlo više od 2 sata a kada je primena aktivnog uglja nedovoljno efikasna. Klizma može pomoći eliminaciju litijuma, kalijuma, gvožđa ili paketića nelegalnih droga (unetih u digestivni trakt radi krijumčarenja). Kontraindikacije za primenu klizme su: opstrukcija creva, perforacija ileus i hemodinamska nestabilnost
Primena laksativa i emetika se pokazala neefikasnom.
Osnovni postupci koji se sprovode u cilju sprečavanja apsorpcije peroralno unetih psihoaktivnih supstanci kao i doze primenjenih sredstava su sledeći:
Plasiranje nazogastrične (ili duodenalne) i sonde radi lavaže želuca i/ili creva. Ispiranje želuca je postupak, kako je napred navedeno, koji ima efekta samo u prvih sat vremena posle trovanja. Kontraindikovan je kod trovanja korozivnim supstancama zbog mogućnosti povrede jednjaka. Za lavažu creva kod odraslih osoba koristi se rastvor polietilen-
Medicinski ugalj se može se primeniti kao pojedinačna („singl”, engl.) doza ili se ova doza ponavlja, u zavisnosti od toga koja je supstanca u pitanju i koliko je vremena prošlo od intoksikacije. Inicijalna singl-
Ubrzavanje eliminacije supstance
Osnovni principi ubrzavanja eliminacije bilo koje toksične supstance, pa tako i psihoaktivnih supstanci, prema najnovijim preporukama ERC-
Osnovni postupci koji se sprovode u cilju ubrzavanja eliminacije psihoaktivnih supstanci koje su dovele do intoksikacije, bez obzira na put unošenja, kao i doze primenjenih sredstava su sledeći:
Uspostavljanje venskog puta — kanulacija perifernih ili centralnih vena. Bolji izbor su periferne vene, uvek kada je to moguće, jer je potrebno manje vremena za uspostavljanje venskog puta i rede su komplikacije. Potrebno je izabrati kanile sa što širim lumenom da bi se mogao infundovati dovoljno veliki volumen rastvora u kraćem vremenskom periodu.
Infuzioni rastvori se primenjuju odmah nakon uspostavljanja venskog puta. Iako postoje brojne dileme i kontroverze oko pitanja za koje infuzione rastvore se odlučiti u inicijalnoj reanimaciji, nesumnjivo je da su kristaloidni rastvori ipak bolja opcija.
Diuretici se nekada mogu, a nekada moraju, dodati u cilju forsiranja diureze. Sama nadoknada tečnosti će imati efekat povećanja urinarnog autputa (diureze), ali nekada je to nedovoljno, pa je potrebno dodati i diuretike. Pošto diuretici imaju i efekat snižavanja krvnog pritiska, osnovni princip prilikom njihovog administriranja je: voditi računa o visini krvnog pritiska i primenjivati ih samo ako je arterijski krvni pritisak veći od 120 mmHg. Najbrži efekat posle IV primene ispoljavaju diuretici Henleove petlje (Furosemid), za 3-
Rastvori elektrolita se takođe nekada moraju primeniti u inicijalnoj reanimaciji intoksiciranih bolesnika. Prilikom primene diuretika neophodno je imati u vidu da se, istovremeno sa gubitkom tečnosti iz organizma, gube i elektroliti (kalijum, kalcijum, magnezijum, fosfor), pa je potrebno administrirati i elektrolite (paralelno sa diureticima), da ne bi došlo do elektrolitnog disbalansa i sledstvenih teških posledica na vitalnim organima, pre svega na kardiovaskularnom sistemu. Pri tome, neophodno je obratiti pažnju na činjenicu da se rastvori elektrolita moraju administrirati u sporim infuzijama i uz laboratorijsku kontrolu njihovih vrednosti, da ne bi došlo do suprotnih, podjednako štetnih, efekata koje izazivaju elektroliti kada se nalaze u višku u organizmu.
Plasiranje urinarnog katetera je neophodno radi praćenja efekata terapije koja je primenjena radi forsiranja diureze. Na urinarni kateter se postavi graduisana kesa preko koje se, na jednostavan način, meri satna diureza. Normalne vrednosti satne diureze su 1ml/kg t.t./h, što kod odrasnih osoba iznosi oko 50-
Primena specifičnog antidota
Uporedo sa inicijalnom reanimacijom i stabilizacijom vitalnih funkcija trebalo bi (što pre) primeniti specifični antidot za supstancu kojom je pacijent intoksiciran. Nažalost, ne postoji antidot za sve supstance, a i kada postoji, nije uvek dostupan. Za sada su dostupni antagonisti za opioide (nalokson) i za benzodiazepine (flumazenil).
Flumazenil
Flumazenil (Anexate) je specifičan antidot za benzodiazepine, tj. antagonist benzodiazepinskih receptora. Pomoću njega se može izvršiti potpuna ili delimična reverzija centralnog sedativnog efekta benzodiazepina (depresija disanja, sopor, koma). Anagonistički efekat flumazenila je specifičan samo za benzodiazepine, tako da ga ne treba primenjivati za potrebe reverzije efekata drugih grupa sedativa, a ni u slučaju da u anamnezi postoje podaci o epi napadima.
Kao i kod naloksona, treba obratiti pažnju na činjenicu da je poluvreme eliminacije flumazenila kraće nego za benzodiazepine, pa postoji opasnost od reverzije simptoma predoziranja, mada u blažoj formi (pospanost, depresija disanja). Ove bolesnike treba pažljivo opservirati nakon uspešne reverzije dejstva benzodiazepina. Naročito obazrivo treba postupati kod zavisnika od benzodiazepina zbog mogućnosti pojave toksičnih reakcija (aritmije, hipotenzija, apstinencijalni sindrom, epi napadi).
Jedna ampula flumazenila sadrži 0,5 mg/5ml. Pojedinačna doza, sa kojom se počinje reverzija je vrlo mala, 0,1-
Poluvreme eliminacije flumazenila (putem jetre) iznosi 1h, i mnogo je krace od poluvremena eliminacije benzodiazepina (20 do 40h) putem bubrega te često dolazi do resedacije.
PRIKAZI SLUČAJEVA TROVANJA
BENZODIAZEPINIMA
Trovanje: tbl. Bromazepam (slučaj No 1)
Heteroanamnesticki, prilikom poziva službe SHMP se dobija podatak da je osoba popio/la 20tbl. Bromazepama od 3mg (60mg ukupno), postoji sumnja na suicidalnu nameru.
Na terenu zatičemo somnolentnu osobu koja otežano govori, reaguje na grube draži.
Cor: Srčana akcija ritmična, tonovi jasni, patološke šumove ne čujem.
Grudni koš: simetričan, respiratorno pokretan, bez deformiteta.
Pulmo: normalan disajni šum, bez propratnih šušnjeva.
Abdomen: u nivou grudnog koša, mekan, respiratorno pokretan, bezbolan na površnu i duboku palpaciju. Jetra i slezina se ne palpiraju. Renalna sukusija negativna. Peristaltika čujna.
Ekstremiteti: bez otoka i deformiteta, bez izmene kolorita na ekstremitetima. Periferni pulsevi simetrično palpabilni na predilekcionim mestima
TT 36,1C.
TA= 140/90 mmHg
SpO2 94%
EKG:sinus, normogram sf 92/min, bez promena u ST-
Neurološki nalaz: somnolentan, reaguje na grube draži orijentacije i komunikacije, motorna dizartrija umerenog stepena, zenice lako midrijatične, bez vidljivog nistagmusa, meningelani znaci negativni, na GE i DE bez fokalnih ispada, simetrično očuvane GMS ali sniženog tonusa, MTR sniženi, Babinski negativan, hod nemoguć, GKS 11 (Okularni odgovor 3, Verbalni odgovor 4, Motorni odgovor 4)
Dg:Intoxicatio medicamentosa benzodiazepini
(Bromazepam)
Terapija:plasirana iv kanila 20G. Ordinirani Sol. NaCl 0,9% 500 ml, amp Bedoxin No I iv, amp. Ascorbit No I, iv, O2 3L/min preko nazalne kanile. Prošlo je više od 1h, te nije rađena lavaža želuca.
Nakon toga, pacijent je transportovan do Prijemnog odeljenja Opšte bolnice Pančevo, odakle je, nakon pregleda interniste upućen na odeljenje toksikologije VMA.
NAPOMENA: Uobičajena doza je od 3 mg do 18mg bromazepama dnevno, podeljeno u nekoliko doza. U izuzetnim slučajevima, u bolničkim uslovima, maksimalna dnevna doza bromazepama može iznositi 60 mg, podeljeno u nekoliko doza.
Trovanje: tbl. Bensedin (Diazepam) (slučaj No 2)
Lekar na prijemu poziva dobija podatak da je osoba pokušala suicid lekovima.
Na terenu nalazimo osobu koja leži u krevetu, svesna, orijentisana, rekonstruiše događaj, dobija se podatak da je popila 13 tbl. Bensedina (Diazepama) od 5mg (ukupna doza 65mg).
Pored osobe na terenu su nađene 2 table Bensedina od 5mg. Jedna prazna tabla od 5mg i u drugoj nedostaju tri tbl.Bensedina od 5mg. Osoba tvrdi da je sve to progutala sa namerom da izvrši samoubistvo.
Cor: Srcana akcija ritmična, tonovi jasni, patološke šumove ne čujem.
Grudni koš: simetričan, respiratorno pokretan, bez deformiteta.
Pulmo: normalan disajni šum,bez propratnih šušnjeva.
Abdomen: u nivou grudnog koša, mekan, respiratorno pokretan, bezbolan na površnu i duboku palpaciju. Jetra i slezina se ne palpiraju. Renalna sukusija negativna. Peristaltika čujna.
Ekstremiteti: bez otoka i deformiteta, bez izmene kolorita na ekstremitetima. Periferni pulsevi simetrično palpabilni na predilekcionim mestima.
TA= 120/90 mmHg
SpO2 99%
EKG:sinus, normogram sf 75/min, bez promena u ST-
Neurološki nalaz: adekvatnog stanja svesti, orijentacije i komunikacije. Nalaz na KN uredan. Zenice jednake (izokoricne), kružne, bez jasne midrijaze, bez diplopija, bez nistagmusa. Meningelani znaci negativni. na GE i DE bez neuroloskih ispada i znakova lateralizacije. Simetrično očuvane GMS, MTR lako sniženi, Babinski negativan, hod adekvatan samostalno, Romberg negativan, cerebelarne probe uredno izvodi. GKS 15.
Dg:Intoxicatio medicamentosa benzodiazepini (Diazepam)
Terapija:plasirana iv kanila 20G. Ordinirani Sol Glucosae a 10%, 500ml iv, amp Bedoxin No I iv, amp. Ascorbit No I, iv. Prošlo je više od 1h, te nije rađena lavaža želuca.
Nakon toga, pacijent je transportovan do Prijemnog odeljenja Opšte bolnice Pančevo, gde je opserviran radi daljeg lečenja.
NAPOMENA: Uobičajena doza za odrasle: početna 5 -
S obzirom na to da su u oba slučaja na terenu pacijenti svesni i prema kliničkoj slici i anamnestičkim podacima je jasno da se radilo o (namernoj) intoksikaciji benzodiazepinima, u konkretnim slučajevima je primenjena terapija za nadokadu elektolita tj. ubrzanje eliminacije leka iz organizma. Iz tih razloga nisu primenjivane druge mere za lečenje akutne intoksikacije. Oba pacijenta su na osnovu fizikalnog pregleda procenjeni kao kardiopulmonalno kompenzovani pacijenti čije zdravstveno stanje nije zahtevalo dodatni kardiopulmonalni monitoring i oksigenoterapiju. Nije primenjivan antidot jer su u svesnom stanju i količina unetih lekova, (bez konzumiranja alkohola i drugih lekova) nije prouzrokovala poremecaj stanja svesti sopor/koma, niti depresiju centra za disanje. Takođe, treba reći i to da službe Hitne medicinske pomoći ne raspolažu pomenutim antidotom – Flumazenilom.
Maksimalna dozvoljena dnevna doza (MDD) benzodiazepina je, kako je navedeno -
Kod drugog prikazanog pacijenta, uneta doza je premašila MDD (65mg), te je u vremenskom intervalu od nekoliko sati od ingestije dovela je do blagih simptoma intoksikacije benzodiazepinima u smislu konfuznosti, ataksičnog hoda (hod na sirokoj osnovi), dizartrije (otežan/nerazgovetan govor) i simptomi su korigovani izotoničnim kristaloidnim rastvorima (0,9%NaCl a 500ml iv u infuziji).
Inače, treba napomenuti i to da toksična doza za odrasle iznosi 7-
U oba prikazana slučaja, ipak, postojala je suicidalna namera, te je svakako bilo neophodno učiniti i psihijatrijsku eksploraciju.
DISKUSIJA
Lekari urgentne medicine često se susreću sa dijagnostičkom zagonetkom kod akutno otrovanih pacijenata. Brojne su hemijske materije koje unete u organizam različitim putevima, mogu izazvati njegova manja ili veća oštećenja, a neka od njih, ako se blagovremeno ne preduzmu mere lečenja, mogu dovesti i do smrti. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije broj otrova koji okružuje savremenog čoveka je u stalnom porastu, a sa tim u vezi je i porast broja trovanja, koji iznosi oko 4% svih oboljevanja. Očigledno da porast trovanja ide uporedo sa razvojem civilizacije. Smrtnost od akutnih trovanja je početkom devedesetih godina prošlog veka, bila na trećem mestu, iza kardiovaskularnih i malignih bolesti a danas je prema istim podacima, već na drugom mestu. Akutna trovanja lekovima predstavljaju najčešća trovanja u većini zemalja u svetu. Epidemiološki podaci za Beograd za period 1995-
Podaci za Švajcarsku govore da su benzodiazepini već godinama najčešći uzročnici samotrovanja. Prema podacima Američke asocijacije centara za kontrolu trovanja, preko polovine ukupnih akutnih trovanja sedativno-
U opisanim slučajevima, olakšavajuća okolnost je bila ta što su pacijenti bili u svesnom stanju, i mogli su da daju anamnestičke podatke, a takođe je postojala mogućnost dobijanja i heteroanamnestičkih podataka od ukućana. S druge strane, nedostatak dijagnostičkih i većih terapijskih mogućnosti na terenu, opravdano dovodi lekara hitne pomoći u nezavidan položaj, da mora, u slučajevima kad je pacijent bez svesti, da diferencijalno dijagnostički razmišlja o mnogobrojnim mogućim uzrocima zatečenog (besvesnog) stanja. Pored intoksikacije lekovima, u obzir mogu doći intoksikacija alkoholom, pesticidima, herbicidima, opijatima, moždani udar, spontane i traumatske intrakranijalne hemoragije, hipoglikemijska/ hiperglikemijska koma, hipovolemijski šok, kardiogeni šok, tireotoksicna oluja, septicki šok, spinalni šok, poremećaji srčanog ritma na nivou srcanih komora (VT/VF), status epilepticus, commotio cerebri, konverzivne reakcije itd…
Obrađujući statističke podatke o broju pacijenata koji su pokušali trovanje lekovima, došli smo do zaključka da se žene češće odlučuju na ovakav korak od muškaraca, te da je broj ovakvih pacijenata na terenu koji obuhvata SHMP Pančevo u proseku 4-
U interesu adekvatnog i pravovremenog zbrinjavanja intoksikacija benzodiazepinima u prehospitalnim uslovima tj. na terenu i ambulanti službe hitne medicinske pomoći, svakoj urgentnoj ekipi bi, pored ostalih neophodnih lekova i sanitetskog materijala, trebalo obezbedti i neophodne antidote, konkretno Naloxone i Anexat (Flumazenil), s obzirom na učestalost pacijenata koji zaslužuju primenu ovakvih lekova. To bi umnogome podiglo efikasnost rada na terenu, podiglo samopouzdanje i ohrabrilo medicinske ekipe u ovakvim teškim situacijama.
LITERATURA
1. Kang M, Galuska MA, Ghassemzadeh S. Benzodiazepine Toxicity. 2022 Jun 27. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 29489152. Datum pristupa: 17.02.2023
2. Vinkers C. H, Olivier B. Mechanisms Underlying Tolerance after Long-
3. Milanov Z. Respiratorni arest kod intravensko -
časopis urgentne medicine, vol. XV, godina 2015, broj 2, 30-
4. Šoškić, Miomir & Jović-
5. Joksović D: Akutna trovanja lekovima u Vučovic D et al: Urgentna medicina, Obeležja, Beograd,2002, 1185-
6. Kalezić N i sar Hitna stanja kod bolesnika zavisnih od alkohola i/ili psihoaktivnih stpstanci u Kalezić N:(ed):Inicijalni tretman urgentnih stanja u medicini,Medicinski fakultete Univerziteta u Beogradu, II izmenjeno i dopunjeno izdanje 2016. 913-
7. Jović-
8. Bounds CG, Nelson VL. Benzodiazepines. 2022 Nov 21. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): Stat Pearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 29261973.
9. Nedić A., Živanović O. (Uredn.) Psihijatrija za studente medicine. Treće preštampano izdanje. Novi Sad: Medicinski fakultet, 2014.
10. Rang., M.M. Dale., J.M. Ritter., R. J. Flower., G. Henderson. Rang and Dale’s pharmacology. Seventh ediotion. Elsevier Churcil Livingstone. 2012.
11. Guyton CA., Hall JE. Medicinska fiziologija, jedanaesto izdanje, Beograd, Savremena Administracija 2008
12. Irena Ignjatović et al, Akutna trovanja – učestalost, etioligija, tok i ishod lečenja pacijenata u službi urgentne medicine Opšte bolnice u Leskovcu, ABC časopis urgentne medicine, vol. XIII, godina 2013, broj 2-
13. Bošan-
14. Joksović D:Akutna trovanja lekovima,Rivel Co,Beograd,1999.
15. Varagić V.M.:Farmakologija,Beograd,2007.
Korespondencija
Maja PLAMENAC
Dom zdravlja Pančevo
Služba Hitne medicinske pomoći
E-
Sadašnje izdanje -
Svi radovi >