UDK   616-099-083.98                       

            615.233.099

ISSN 2466-2992 (Online) (2022) br.1, p. 27-30

COBISS.SR-ID 75008265    




PRIKAZ SLUČAJA SEROTONINSKOG SINDROMA KOD MLADE ŽENE NAKON NAMERNOG PREDOZIRANJA DEKTROMETORFANOM IZ SIRUPA ZA KAŠALJ



Marko Erak


Humber River Hospital

Toronto, Canada


Sažetak:


Serotoninski sindrom je retko stanje opasno po život koje treba rano identifikovati i agresivno lečiti u urgentnim odeljenjima. To je rezultat uzimanja serotonergičkog leka koji dovodi do poremećaja regulacije neurotransmitera serotonina, izazivajući poremećaj u centralnom nervnom, autonomnom i neuromišićnom sistemu. Klinički se ovo manifestuje kao hipertermija, tahikardija, agitacija, halucinacije, hiperrefleksija i izmenjen nivo svesti. Adekvatni krvni markeri za sindrom ne postoje i  potrebna je klinička procena i korišćenje adekvatnih skorova kao što je Hunter kriterijumi toksičnosti serotonina. Prikazali smo  slučaj namernog predoziranja sirupom za kašalj koji sadrži dekstrometorfan, što je dovelo do serotoninskog sindroma koji je dijagnostikovan i lečen u  urgentnom odeljenju neše bolnice.


Ključne reči: serotoninski sindrom, dekstrometorfan



Korespondencija

 

Marko ERAK

Humber River Hospital

Toronto, Canada

e-mail: marko.erak@medportal.ca

                 

Sadašnje izdanje - rad 3.

009_Serpotoninski sindrom_Erak_27-30.pdf

SRP / ENG

Početna Home
Share on FacebookShare on TwitterShare via e-mailShare on LinkedIn
PODELI

Svi radovi >

Radovi